اپلیکیشن درخواست تاکسی زود تاکسی

ساخت اپلیکیشن تاکسی یاب جهت در خواست تاکسی بصورت آنلاین

درباره زود تاکسی

تاکسی تلفنی و تاکسی‌های آنلاین، یکی از خدمات تاکسی معمول در تمام دنیا است. اما افغانستان به دلیل گرفتاری در جنگ و خشونت، از چرخه توسعه دور مانده و حالا طی یک و نیم دهه اخیر، فرصتی برای کارآفرینی و توسعه خدمات شهری شده است.

ولی با این حال، ضعف امنیتی، نبود آدرس مشخص برای جاده‌ها و کوچه‌ها، یا مشخص نبودن شماره‌ای برای منازل مسکونی و همچنین عدم توانایی در استفاده از برنامه های اینترنتی در میان اکثریت شهروندان، از جمله مشکلاتی‌اند که بر سر راه رشد این ایده‌های خدماتی نو برشمرده می‌شوند.

با نبود یک ترانسپورت معیاری درافغانستان این سیستم که تازه به فعالیت آغاز نموده میتواند یک ترانسپورت منظم داخل شهری را ایجاد کند.

مسؤل شرکت خدمات تاکسی آنلاین «زود»، می‌گوید که ما از سال ۲۰۱۶ روی این طرح کار کردیم، وفعالیت خویش را بصورت رسمی از ماه حمل  ۱۳۹۷ آغاز نموده و در حال حاضر اکثر از نقاط شهر کابل را سیستم ما تحت پوشش قرار داده است بیشتر از ۲۰۰ عراد تاکسی فعلا فعال می باشد و بیش از ۷۰۰۰ تن از اپلیکیشن ما استفاده میکند و ما درآینده های نزدیک تصمیم داریم که این سیستم را  در سایرولایت های افغانستان فعال کنیم.

ما برای شروع این کار دو اپلیکیشن را طراحی کردیم؛ یکی برای رانندگان و دیگری برای مشتریان. رانندگانی که از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند، می‌توانند در هر نقطه از شهر کابل و در هر زمانی و به هر مدت زمانی که خواستند کار کنند. همچنین افرادی که می‌خواهند در شهر تردد کنند به آسانی می‌توانند از طریق این اپلیکیشن به تاکسی دسترسی داشته باشند.

امکانات اپلیکیشن

تکنولوژی ما

هسته اصلی نرم افزارهای ما با Node.js توسعه داده شده است و مهمترین نکته این بخش این است که با معماری GraphQL توسعه داده شده است.

GraphQL یک زبان query نویسی برای API است و به عنوان یک معماری برای API‌ها در نظر گرفته می‌شود. GraphQL در ابتدا در محیط Facebook با هدف رفع نواقص داخلی برنامه‌های موبایلی  توسعه داده شد و از آن پس مورد استفاده‌ی خاص شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. در نهایت  در سال 2015 به صورت open source یا متن باز به جامعه‌ی برنامه نویسان عرضه شد و امروزه به عنوان یک معماری جدید برای API تبدیل شده است.

از پایگاه داده پستگرس ( PostgreSQL ) بهره میبریم که یکی از برترین های دنیا هست .

نسخه اندروید و نسخه IOS این نرم افزار بصورت Native و با معماری GraphQL کد نویسی شده است و نسخه مسافر و راننده مجزا می باشد. نسخه پورتال مدیریت و نسخه وب اپلیکیشن (PWA) با React.js توسعه داده شده است و با معماری GraphQL توسعه داده شده است.

فرانت اند

بک اند

یکپارچه سازی سیستم

برخی از صفحات اپلیکیشن

فناوری ها

Ruby on Rails
Angular JS
jQuery
MongoDB
CSS3
HTML5
Ruby
Heroku
AWS

یکپارچگی

Facebook
Twitter
Google Maps

Heroku

Google Auth
فهرست